Witamy na stronie Polskiego Związku Siodlarskiego.


Związek został utworzony w 2019 roku z następującą misją:


Więcej informacji o powyższych celach i ich realizacji znajdą Państwo w zakładce Nasza Misja

Kilka słów od Kay Hastilow, głównego wykładowcy i egzaminatora stowarzyszenia The Society of Master Saddlers

 

Dlaczego szkolenie z dopasowywania siodeł jest ważne?

 

Z początkiem lat 70-tych sport jeździecki i ogólnie jeździectwo sportowe oraz rekreacyjne stało się bardzo popularne zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w całej Europie. Od tego czasu zaczęliśmy przyglądać się uważniej wszystkim aspektom jeździectwa, aby zwiększyć komfort naszych koni i umożliwić im wykonywanie stawianych przez nas zadań. Szybko stało się jasne, że prawidłowe dopasowanie siodła oraz sztuka rymarska zajmują wysokie miejsce na tej liście. Z czasem pojawili się specjaliści w dopasowywaniu siodeł – często byli to sami jeźdźcy i trenerzy, którzy mogli spojrzeć na problem z wielu różnych perspektyw. W krótkim czasie okazało się, że ta dziedzina wymaga systemu szkolenia i kwalifikacji, by umożliwić wyznaczenie spójnego standardu i zapewnić wszystkim kandydatom odpowiednie wykształcenie w tym zakresie. W tym celu The Society of Master Saddlers (UK) LTD utworzyło program szkolenia i egzaminów (pod patronatem City and Guilds, niezależnej organizacji zajmującej się weryfikacją kwalifikacji zawodowych). Dzięki temu branża jeździecka otrzymała rozpoznawalne kwalifikacje, które od początku wyznaczyły najwyższe standardy w celu zapewnienia komfortu i dobrostanu koni. Jest to jedyne szkolenie z dopasowywania siodeł na świecie, które zostało zweryfikowane przez niezależny organ egzaminacyjny i jest całkowicie niezależne od producentów siodeł i ich interesów. Pierwsze szkolenia i egzaminy odbyły się w 1995 roku i są organizowane corocznie. Od tamtej pory nasz system wykształcił już setki wykwalifikowanych specjalistów na całym świecie.

W ramach naszego szkolenia dostarczamy wiedzę z zakresu weterynarii, budowy i biomechaniki ruchu koni, a także o konstrukcji i wytwarzaniu siodeł, projektowaniu oraz wszelkich modyfikacjach, wpływie siodła na jeźdźca, rodzajach terlic ze względu na ich materiał i kształt, panelach i przystułach. Uczymy naszej metody dopasowywania siodeł uwzględniającej 15 punktów kontrolnych. Omawiamy również aktualne badania wraz
z zastosowaną metodyką oraz przygotowujemy do pracy z klientem i opieki posprzedażowej. To tylko niektóre z zagadnień poruszanych na szkoleniach – w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Dzięki przeprowadzonym dotąd badaniom zyskaliśmy ogromną wiedzę z zakresu dopasowywania siodeł. W ramach szkoleń dzielimy się tym doświadczeniem. Po odbyciu szkolenia wprowadzającego uczniowie muszą odbyć przynajmniej trzyletnią praktykę pod opieką mistrza, by wziąć udział w szkoleniu kwalifikacyjnym, a następnie w egzaminie. Dzięki temu wiedza, którą zdobędą podczas ostatniego etapu szkolenia, opiera się już na zdobytym wcześniej doświadczeniu.

Zdaję sobie sprawę, że Jocelyn Danby, Master Saddler i Master Saddle Fitter z SMS prowadzi w Polsce działalność szkoleniową, by dostarczyć wiedzę i kwalifikacje dla polskiej branży jeździeckiej. Jestem pewna, że dzięki jej wiedzy i doświadczeniu będzie to ogromny krok na przód. Niemniej byłoby wspaniale, gdybyś mogł przyjechać do nas do Wielkiej Brytanii, by dalej się szkolić i zdobywać kwalifikacje. Mam jednak świadomość, że przez barierę językową i konieczność ciągłych podróży ta opcja kształcenia pozostaje nadal nieosiągalna dla większości uczniów z Polski.

To wspaniałe, że tak utalentowana i zaangażowana osoba wspiera rozwój systemu szkolenia
i  certyfikacji w tak ważnej dziedzinie jeździectwa, jak dopasowywanie siodeł.

 

Kay Hastilow

Master Saddler, Master Saddle Fitter.

Główny wykładowca i egzaminator stowarzyszenia The Society of Master Saddlers